The Canadian Birkebeiner's Haakon Haakonsson
Award 
Recipients:

2016
Victor Anderson, Regina, Saskatchewan
Patrick McKenna, Calgary, Alberta
Jens Stemo, Calgary, Alberta
2015
Andrew Madej, Hinton, Alberta
Kaare Magne Losnegard, Fagernes, Norway
Curtiss McLeod, Sherwood Park, Alberta
William Vu, Hinton, Alberta
2014
Bill Beaudoin, Calgary, Alberta
Sharon Bjornson, Boise, Idaho
Paul Guy, Yellowknife, Northwest Territories
Greg Littlefair, Yellowknife, Northwest Territories
Lorraine Seale, Yellowknife, Northwest Territories
Gregory Stirling, Calgary, Alberta
Doug Townson, Yellowknife, Northwest Territories
2013
Jan Fredrik Aaroe, Calgary, Alberta
Dean Albrecht, St Albert, Alberta
Todd Cedarholm, Jackson, Wyoming
Phil Dunn, Spruce Grove, Alberta
Jon Arne Enevoldson, Oslo, Norway
James Felty, Bremerton, Washington
Kevin Lemmerich, Humboldt, Saskatchewan
Joseph Milne, Duffield, Alberta
Hal Stanley, Bozeman, Montana
Laurie Weiman, Regina, Saskatchewan
Jennifer Ziegler, Jackson, Wyoming
2012
Harold Climenhaga, Edmonton, Alberta
Jerome Coffey, Bozeman, Montana
Dan Faber, Edmonton, Alberta
Tyler Mosher, Whistler, British Columbia
Ken Myhre, Calgary, Alberta
Peter Ondrus, Edmonton, Alberta
Hugh Phillips, Edmonton, Alberta
John Plaice, Kingsford, Australia
Robert Stroheker, Salida, Colorado
Monique Wilberg, North Vancouver, British Columbia
Chris Wilberg, North Vancouver, British Columbia
2011
Lynette Carani, Highland Park, Illinois
Christopher Carani, Highland Park, Illinois
Nancy Caviet, Dokkum, Netherlands
Daniel Leider, Ringle, Wisconsin
Connie Johnson, Calgary, Alberta
Robert McConnohie, Belgium, Wisconsin
William Poull, Brookfield, Wisconsin
Ben Toane, Edmonton, Alberta
2010
Chris Algeo, Calgary, Alberta
Jon Amundson, Calgary, Alberta
Katherine Armitage, Calgary, Alberta
Robert Bergum, Hayward, Wisconsin
Bas Delaney, St Albert, Alberta
Bryce Dreeszen, Interlochen, Michigan
Ian Duncan, Madison, Wisconsin
Ken Hill, Calgary, Alberta
Patrick McLellan, Calgary, Alberta
Connie Meek, Hayward, Wisconsin
Eihel Morse, Hayward, Wisconsin
William John Olson, Hayward, Wisconsin
Chris Power, Edmonton, Alberta
Ken Rice, Edmonton, Alberta
Ellis York, Clinton, Wisconsin
2009
John Addicott, Calgary, Alberta
Marc Champagne, Whitehorse, Yukon Territory
Ian Daffern, Calgary, Alberta
Mark Duperreault, Calgary, Alberta
Sean Huggins-Chan, Calgary, Alberta
Christina Johnson, Calgary, Alberta
Ken Johnson, Calgary, Alberta
Mark Serediak, Edmonton, Alberta
Nancy Serediak, Edmonton, Alberta
Peter Hoffman, Waterloo, Ontario
Norry Kaler, Halifax, Nova Scotia
2008
Frank Gibson, Edmonton, Alberta
2007
Doug Bear, Kamsack, Saskatchewan
Ron Bergin, Cable, Wisconsin
Catherine Campbell, Orangeville, Ontario
Marvin Franson, Eau Claire, Wisconsin
Erik Grimm, Rochester, New York
Glenda Hanna, Edmonton, Alberta
Lloyd Hornland, St. Albert, Alberta
Carl Johnson, Ontario, New York
Kaasa Stein, Trondheim, Norway
John Kotar, Eau Claire, Wisconsin
Ken McNeil, Camrose, Alberta
Philip Mees, Edmonton, Alberta
Warren Popick, Yorkton, Saskatchewan
Douglas Read, Carnelian Bay, California
Alan Ritchie, Chelsea, Quebec
Mark Specht, Sherwood, Wisconsin
2005
Robert Ashton, Calgary, Alberta
Greg Fangel, White Bear Lake, Minnesota
Craig Francis, Regina, Saskatchewan
Hal Herbison, Regina, Saskatchewan
Barry Mang, Regina, Saskatchewan
Grant McLeod, Indian Head, Saskatchewan
Darlene Quinn, Cloque,t Minnesota
Tom Rowe, Livingston, Montana
Eric Schneider, Calgary, Alberta
Silvia Stettler, Canmore, Alberta
Harry Ulmer, Calgary, Alberta
Elizabeth Wagner, White Bear Lake, Minnesota
2004
Chi Melville, Alta, Wyoming
2003
Scott Campbell, Hammonds Plains, Nova Scotia
Joanne Schmitz, Walla Walla, Washington
Einar Viddal, Edmonton, Alberta
2002
Julian Coward, Edmonton, Alberta
Dave Filipchuk, Calgary, Alberta
Glen Hornland, Edmonton, Alberta
Robb Hornland, Edmonton, Alberta
Richard Knowles, Haines
Berit Kuykendall, Boise, Idaho
Michael Larson, Rexburg
Terry Slemko, Onoway, Alberta
Patrice Yancey, Boise, Idaho
2000
John Davina, Kelowna, BC
Kirk Loberg, Edmonton, Alberta
Cliff Morrison, Fort Saskatchewan, Alberta
Irvin Servold, Devon, Alberta
John Toonen, Devon, Alberta
1999
Frank Haley, Edmonton, Alberta
Dale Tuck, Grande Cache, Alberta
Frank Dennis, St. Paul Minnesota
Deanna Wilkins, Maple Grove, Minnesota
Michael Anderson, Duluth, Minnesota
Michael Babbit, Portland, Oregon
Ellen Bartholomew, Portland, Oregon
Gary Fichter, Park City, Utah
Nancy Fichter, Park City, Utah
Arne Stefferud, Maplewood, Minnesota
1998
Robert Buschman, Portland, Oregon
Francis Noel, St. Albert, Alberta
Paul Bailey, Grande Cache, Alberta
Cathy Schreiner, Edmonton, Alberta
John Rintoul, Edmonton, Alberta
1997
Robert Buschman, Portland, Oregon
Francis Noel, St. Albert, Alberta
Paul Bailey, Grande Cache, Alberta
Cathy Schreiner, Edmonton, Alberta
John Rintoul, Edmonton, Alberta
1996
Brian Abear, Revelstoke, British Columbia
Jerome Bier, Portland, Oregon
1994
Carl Covello, Edmonton, Alberta
Herbert Riese, Edmonton, Alberta
1992
Olve Punsvik, Kelowna, British Columbia
John van Wees, Calgary, Alberta
1991
John Deppman, Middlebury, Vermont
Brian Peters, Edmonton, Alberta
Lothar Zeiselmeier, Bavaria