Awards

Home » Ski » Awards

Great Effort, Greater Commitment

The Canadian Birkiebeiner honours participants and volunteers through a seris of awards. Haakon Haakonsson is awarded to those who have completed all three Birkebeiners in Norway, Wisconsin, and Cooking Lake.

For those who prefer the Canadian version, colour bibs are awarded based on the number of Birkies skied. The Ole Hovind Award, John Toonen Memorial Award, and Kankkunen Cup are for skiers exemplifying the spirit of the Birkie including being one of the older participants at the event! Annually, groups can register to compete in the Most KM skied award.

Our volunteers are honoured through the Founders and Builders Award. Nearly 300 Awards have been given out since the Birkie’s inception in 1985 to dozens of individuals and organizations. 

Haakon Haakonsson

This Award was started in the early 1990’s by the founder of the Canadian Birkebeiner, Brian Peters. It is exclusive to the Birkie and recognizes dedication to the Birkebeiner tradition. It is presented to skiers who complete the long distance events (classic or skating) in all three International Birkebeiner Events – the Norwegian, American and Canadian Birkebeiners. The events, ranging from 47 km (American) to 55 km (Canadian) to 54 km (Norwegian). Skier from all over Canada, the USA and other countries have won this award and events can be completed over multiple seasons.

Skiers are presented with a handmade pottery stein featuring hand written text and Viking runes, and each skier’s names is displayed on our permanent trophy, the CANBi Shield. CANBi stands for Canadian, American, Norwegian Birkebeiners. From 1991 to 2023, there have been 199 skiers presented with the Haakon Haakonsson Award! Click here to see the recipients.

    Haakon Haakonsson Mug, given to 199 recipients and counting!
    Red Bibber crosses the finish line... once again.

    Red, Blue and Purple Coloured Bibs

    People who have skied the 55 km Birkie ski event 30, 20 or 10 times wear red, blue or purple cloth bibs respectively.  The Red bibs are participants who have skied every year in the 55 km distance. The following three skiers currently hold the prestigious Red Bib: Phil Dunn, Andy Lamb, Paul Zimmerman.

    Blue bibs are participants who have skied at least 20 years in the 55 km distance. Purple bibs are participants who have skied at least 10 years in the 55 km distance.

    Ole Hovind Award

    The Ole Hovind Award is presented annually to the skier who best represents the spirit of the Birkebeiner and the things which Ole Hovind valued – skiing for the sheer joy of it, having fun, joking a lot, achieving something and just getting out there and doing it. Ole Hovind was one of the pioneers of skiing in Alberta, active from the 1920’s to the 1980’s. Born in Telemark,Norway, he moved to Canada in 1926. Ole was active in all forms of skiing – cross country racing, ski jumping, alpine skiing, backcountry touring. Instrumental in re-vitalizing the then-dormant Edmonton Ski Club in 1935, he was one of a core group who formed Edmonton Nordic Ski Club in the 1970’s when cross country skiing became popular.

    Well known among thousands of Edmonton skiers for running The Edmonton Journal Learn to Ski programs in the 1970’s and 80’s, he convinced several instructors in the program to go to the Norwegian Birkebeiner with him in 1983, including Les Finch, Kris Nyhus, Bill Burgess, Ken Burgess and Brian Peters. Such a good time was the following year these people formed the Canadian Birkebeiner Society.

    Ole Hovind Award is given to the skier who best represents the spirit of the Birkebeiner
    John Toonen Memorial Award-oldest skier in a 55 km (with pack or lite) event, alternating between males and females.

    John Toonen Memorial Award

    The John Toonen Memorial Award was donated by John’s wife, Margaret, and is presented to the oldest skier in a 55 km (with pack or lite) event. John was born in Holland in 1944 and came to Canada in 1965 where he learned to cross country ski. It became a passion with him that lasted the rest of his life. He was one of the original participants of the Canadian Birkebeiner Ski Festival. It was an event that he looked forward to with great anticipation every year.

    He had earned the privilege of wearing a “Red Bib” by completing all of the 15 events held annually in Edmonton before being taken from us on January 19, 2002 at the age of 57. He also completed the American and Norwegian Birkie, thus earning the coveted Haakon Haakonsson award.

    We hope his spirit will live on through this cross country ski event that he loved so much. The John Toonen Memorial Award is donated by John’s wife, Margaret. The permanent wall trophy is a beautiful wood plaque with names etched on individual name plates. This award is presented to the oldest skier in a 55 km (with pack or lite) event, alternating between males and females.

    Kankkunen Cup

    This award celebrates life-long participation in skiing and competition by recognizing the oldest skier to complete a non-55 km event, alternating between males and females. The trophy honours the dedication of the entire Kankkunen family to skiing in general and to the Birkie in particular and features a carved wooden Finnish kuksa (drinking cup). The recipient of the Kankkunen Cup in it’s inaugural year, 2020, is Frank Haley, who completed the 4 or 8 km Imperial Oil Birkie Fun Ski at the age of 95!

    Sylvi and Elmer Kankkunen and their children Susan, Marlene and Andy participated in numerous Birkies over the years. Sylvi continued to participate after Elmer’s passing. Some Birkie skiers have had the dubious distinction of being passed in the Mini-Birkie by this Finnish grandmother!

    Kankkunen-Cup oldest skier to complete a non-55 km event, alternating between males and females.
    Most KM Skied Award

    Most Kilometres Group Award

    Reintroduced in 2020, the Most KM Group Award celebrates your group of friends, colleagues or staff members’ effort to complete the Birkie. Together you try to reach the highest combined total kilometres completed. It is a perfect team building event for any family, group, organization or business. Benefits to your crew include: 

    1. Gain Visibility within the community for your organization. The winner receives an award to display and recognition on our website and newsletter.
    2. Wellness: Who does not want to have healthy friends and colleagues? This award will bring members of your group together in the winter season.
    3. The Award: Your team name and total kilometres are engraved on a plaque which is placed on the Most Kilometres Group Award wooden ski. Yes, it is an actual wooden ski you can display until it needs to be returned for the next Canadian Birkie Ski Festival. 

    See the directions in the current year’s registration to create and team and compete together!

    Founders and Builders Award

    The Founders & Builders Award is presented to an individual or group who has worked to create the Canadian Birkie Ski Festival and/or who has been a key contributor to growing this event over the years.

    Founders and Builders Award

    Haakon Haakonsoon - All, Alphabetical

    Abear, Brian, 1996 – Revelstoke, British Columbia
    Addicott, John, 2009 – Calgary, Alberta
    Albrecht, Dean, 2013 – St. Albert, Alberta
    Algeo, Chris, 2010 – Calgary, Alberta
    Amundson, Jon, 2010 – Calgary, Alberta
    Anderson, Victor, 2016 – Regina, Saskatchewan
    Anderson, Michael, 1999 – Duluth, Minnesota
    Antill, Tim, 2020 – Prince George, British Columbia
    Armitage, Katherine, 2010 – Calgary, Alberta
    Arne Enevoldson, Jon, 2013 – Oslo, Norway
    Ashton, Robert, 2005 – Calgary, Alberta
    Babbit, Michael, 1999 – Portland, Oregon
    Bailey, Paul, 1998 – Grande Cache, Alberta
    Bartholomew, Ellen, 1999 – Portland, Oregon
    Bateman, Shelaine, 2019 – Drayton Valley, Alberta
    Bear, Doug, 2007 – Kamsack, Saskatchewan
    Beaudoin, Bill, 2014 – Calgary, Alberta
    Bergin, Ron, 2007 – Cable, Wisconsin
    Bergum, Robert, 2010 – Hayward, Wisconsin
    Beth Kalmeyer, Mary, 2020 – Leadville, Colorado
    Bier, Jerome, 1996 – Portland, Oregon
    Bjornson, Sharon, 2014 – Boise, Idaho
    Blais, David, 1997 – Fort Saskatchewan, Alberta
    Bogar, Mike, 1997 – Milwaukie, Oregon
    Bradley, Anne, 2024 – St. Albert, Alberta
    Buschman, Robert, 1998 – Portland, Oregon
    Campbell, Andy, 2018 – Drayton Valley, Alberta
    Campbell, Brooke, 2018 – Calgary, Alberta
    Campbell, Catherine, 2007 – Orangeville, Ontario
    Campbell, Scott, 2003 – Hammonds Plains, Nova Scotia
    Carani, Christopher, 2011 – Highland, Park Illinois
    Carani, Lynette, 2011 – Highland, Park Illinois
    Caviet, Nancy, 2011 – Dokkum, Netherlands
    Cedarholm, Todd, 2013 – Jackson, Wyoming
    Champagne, Marc, 2009 – Whitehorse, Yukon Territory
    Chester, William, 1997 – Tunbridge, Vermont
    Clark, Tyler, 2022 – Edmonton, Alberta
    Climenhaga, Harold, 2012 – Edmonton, Alberta
    Coffey, Jerome, 2012 – Bozeman, Montana
    Cook, Chelsea, 2022 – Edmonton, Alberta
    Covello, Carl, 1994 – Edmonton, Alberta
    Coward, Julian, 2002 – Edmonton, Alberta
    Craven, Priscilla, 2017 – Boulder, Colorado
    Daffern, Ian, 2009 – Calgary, Alberta
    Davina, John, 2000 – Kelowna, British Columbia
    Deeds, Michael, 2018 – Boulder, Colorado
    Delaney, Bas, 2010 – St. Albert, Alberta
    Dennis, Frank, 1999 – St. Paul, Minnesota
    Deppman, John, 1991 – Middleburry, Vermont
    Donnelly, Marie, 2023 – Ottawa, Ontario
    Dreeszen, Bryce, 2010 – Interlochen, Michigan
    Duncan, Ian, 2010 – Madison, Wisconsin
    Dunn, Phil, 2013 – Spruce Grove, Alberta
    Duperreault, Mark, 2009 – Calgary, Alberta
    Eyre, Marcus, 2019 – Calgary, Alberta
    Faber, Dan, 2012 – Edmonton, Alberta
    Fangel, Greg, 2005 – White Bear Lake, Minnesota
    Felty, James, 2013 – Bremerton, Washington
    Fichter, Gary, 1999 – Park City, Utah
    Fichter, Nancy, 1999 – Park City, Utah
    Filipchuk, Dave, 2002 – Calgary, Alberta
    Fish, Julianna, 2022 – Calgary, Alberta
    Fish, Mark, 2022 – Calgary, Alberta
    Francis, Craig, 2005 – Regina, Saskatchewan
    Franson, Marvin, 2007 – Eau Claire, Wisconsin
    Fransson, Hans, 2022 – Hamilton, Ontario
    Fredrik Aaroe, Jan, 2013 – Calgary, Alberta
    Gantz, James, 2018 – Dubuque, Iowa
    Garrett, Hilary, 2020 – Bend, Oregon
    Gaudet, Jeremy, 2019 – Saskatoon, Saskatchewan
    Gaudet, Ted, 2019 – Saskatoon, Saskatchewan
    Gibson, Frank, 2008 – Edmonton, Alberta
    Green, Julian, 2023 – Herrliberg, Switzerland
    Greenwood, Jeffrey, 2020 – Minneapolis, Minnesota
    Grimm, Erik, 2007 – Rochester, New York
    Gross, Bob, 1997 – Park City, Utah
    Guy, Paul, 2014 – Yellowknife, Northwest Territories
    Haley, Frank, 1999 – Edmonton, Alberta
    Hanna, Glenda, 2007 – Edmonton, Alberta
    Harvey, Pierre, 1997 – St. Ferreol, Quebec
    Hekkers, Michael, 2018 – Juneau, Alaska
    Helgeson, Mark, 2017 – Park River, North Dakota
    Herbison, Hal, 2005 – Regina, Saskatchewan
    Hill, Ken, 2010 – Calgary, Alberta
    Hoffman, Peter, 2009 – Waterloo, Ontario
    Holtan, Douglas, 2019 – Mercer Island, Washington
    Hornland, Lloyd, 2007 – St. Albert, Alberta
    Hornland, Glen, 2002 – Edmonton, Alberta
    Hornland, Robb, 2002 – Edmonton, Alberta
    Huggins-Chan, Sean, 2009 – Calgary, Alberta
    Hyslop, Bob, 2024 – Spokane, Washington
    John Olson, William, 2010 – Hayward, Wisconsin
    Johnson, Kenton, 2018 – St. Paul, Minnesota
    Johnson, Connie, 2011 – Calgary, Alberta
    Johnson, Christina, 2009 – Calgary, Alberta
    Johnson, Ken, 2009 – Calgary, Alberta
    Johnson, Carl, 2007 – Ontario, New York
    Jones, Tom, 2017 – Calgary, Alberta
    Kaler, Norry, 2009 – Halifax, Nova Scotia
    Knowles, Richard, 2002 – Haines, Alaska
    Kotar, John, 2007 – Eau Claire, Wisconsin
    Kudienko, Mikhail, 2023 – Calgary, Alberta
    Kurytnik, Scott, 2018 – Prince Albert, Saskatchewan
    Kuykendall, Berit, 2002 – Boise, Idaho
    Larson, Brian, 2017 – Park River, North Dakota
    Larson, Michael, 2002 – Rexburg, Idaho
    Leider, Daniel, 2011 – Ringle, Wisconsin
    Leighton, Ian, 2017 – Burnaby, British Columbia
    Lemmerich, Kevin, 2013 – Humboldt, Saskatchewan
    Lind, Lester, 2018 – Philippi, West Virginia
    Littlefair, Greg, 2014 – Yellowknife, Northwest Territories
    Loberg, Kirk, 2000 – Edmonton, Alberta
    Madej, Andrew, 2015 – Hinton, Alberta
    Magne Losnegard, Kaare, 2015 – Fagernes, Norway
    Mallory, Daniel, 2023 – Barrie, Ontario
    Mang, Barry, 2005 – Regina, Saskatchewan
    McConnohie, Robert, 2011 – Belgium, Wisconsin
    McKenna, Patrick, 2016 – Calgary, Alberta
    McLellan, Patrick, 2010 – Calgary, Alberta
    McLeod, Curtiss, 2015 – Sherwood Park, Alberta
    McLeod, Grant, 2005 – Indian Head, Saskatchewan
    McNeil, Ken, 2007 – Camrose, Alberta
    Meek, Connie, 2010 – Hayward, Wisconsin
    Mees, Philip, 2007 – Edmonton, Alberta
    Melville, Chi, 2004 – Alta, Wyoming
    Miller, Mike, 2020 – Philippi, West Virginia
    Milne, Joseph, 2013 – Duffield, Alberta
    Morrison, Cliff, 2000 – Fort Saskatchewan, Alberta
    Morse, Eihel, 2010 – Hayward, Wisconsin
    Mosher, Tyler, 2012 – Whistler, British Columbia
    Myhre, Ken, 2012 – Calgary, Alberta
    Noel, Francis, 1998 – St. Albert, Alberta
    Ondrus, Peter, 2012 – Edmonton, Alberta
    Ortiz, Fiona, 2020 – Sault Ste. Marie, Ontario
    Ouellette, Brian, 2017 – Colonsay, Saskatchewan
    Pearce, Pat, 2020 – Vernon, British Columbia
    Peters, Brian, 1991 – Edmonton, Alberta
    Phillips, Hugh, 2012 – Edmonton, Alberta
    Plaice, John, 2012 – Kingsford, Australia
    Popick, Warren, 2007 – Yorkton, Saskatchewan
    Poull, William, 2011 – Brookfield, Wisconsin
    Power, Chris, 2010 – Edmonton, Alberta
    Punsvik, Olve, 1992 – Kelowna, British Columbia
    Quinn, Donald, 2017 – Leadville, Colorado
    Quinn, Darlene, 2005 – Cloquet, Minnesota
    Read, Douglas, 2007 – Carnelian Bay, California
    Recca, Steve, 2017 – Colorado, Springs Colorado
    Rice, Ken, 2010 – Edmonton, Alberta
    Riese, Herbert, 1994 – Edmonton, Alberta
    Rintoul, John, 1998 – Edmonton, Alberta
    Ritchie, Alan, 2007 – Chelsea, Quebec
    Robinson, Rita, 2019 – Slave Lake, Alberta
    Rowe, Tom, 2005 – Livingston, Montana
    Schlieder, Sam, 2018 – Spokane, Washington
    Schmitz, Joanne, 2003 – Walla Walla, Washington
    Schneider, Eric, 2005 – Calgary, Alberta
    Schreiner, Cathy, 1998 – Edmonton, Alberta
    Schumacher, Douglas, 2020 – Roseville, Minnesota
    Seale, Lorraine, 2014 – Yellowknife, Northwest Territories
    Serediak, Mark, 2009 – Edmonton, Alberta
    Serediak, Nancy, 2009 – Edmonton, Alberta
    Servold, Irvin, 2000 – Devon, Alberta
    Shaw, Phil, 2023 – Val-Morin, Quebec
    Slemko, Terry, 2002 – Onoway, Alberta
    Specht, Mark, 2007 – Sherwood, Wisconsin
    Stanley, Hal, 2013 – Bozeman, Montana
    Stefferud, Arne, 1999 – Maplewood, Minnesota
    Stein, Kaasa, 2007 – Trondheim, Norway
    Steinbach, Lori, 2020 – Cedarburg, Wisconsin
    Stemo, Jens, 2016 – Calgary, Alberta
    Stettler, Silvia, 2005 – Canmore, Alberta
    Stirling, Gregory, 2014 – Calgary, Alberta
    Stroheker, Robert, 2012 – Salida, Colorado
    Sutherland, Chandra, 2019 – Fort McMurray, Alberta
    Swanson, Stephen, 2018 – Salt Lake City, Utah
    Toane, Ben, 2011 – Edmonton, Alberta
    Toonen, John, 2000 – Devon, Alberta
    Townson, Doug, 2014 – Yellowknife, Northwest Territories
    Tuck, Dale, 1999 – Grande Cache, Alberta
    Ulmer, Harry, 2005 – Calgary, Alberta
    Unneland, Gunnar, 2017 – Edmonds, Washington
    van Wees, John, 1992 – Calgary, Alberta
    Vaughan, Norm, 2017 – Calgary, Alberta
    Viddal, Einar, 2003 – Edmonton, Alberta
    Vu, William, 2015 – Hinton, Alberta
    Wagner, David, 2017 – Park City, Utah
    Wagner, Deborah, 2017 – Park City, Utah
    Wagner, Elizabeth, 2005 – White Bear Lake, Minnesota
    Watts, Graham, 2022 – Edmonton, Alberta
    Weiman, Laurie, 2013 – Regina, Saskatchewan
    Wells, Bradley, 2020 – Wauwatosa, Wisconsin
    Wells, Sara, 2020 – Wauwatosa, Wisconsin
    Wilberg, Chris, 2012 – North Vancouver, British Columbia
    Wilberg, Monique, 2012 – North Vancouver, British Columbia
    Wilkie from Penticton, John, 2020 – British Columbia
    Wilkins, Deanna, 1999 – Maple Grove, Minnesota
    Wilkinson, Ross, 2023 – Ottawa, Ontario
    Yancey, Patrice, 2002 – Boise, Idaho
    York, Ellis, 2010 – Clinton, Wisconsin
    Zeiselmeier, Lothar, 1991 – Bavaria
    Ziegler, Jennifer, 2013 – Jackson, Wyoming

    Haakon Haakonsson Award - 2018 to current

    • 2024 – Anne Bradley, St. Albert, Alberta
    • 2024 – Bob Hyslop, Spokane, Washington
    • 2023 – Daniel Mallory, Barrie, Ontario
    • 2023 – Julian Green, Herrliberg, Switzerland
    • 2023 – Marie Donnelly, Ottawa, Ontario
    • 2023 – Mikhail Kudienko, Calgary, Alberta
    • 2023 – Phil Shaw, Val-Morin, Quebec
    • 2023 – Ross Wilkinson, Ottawa, Ontario
    • 2022 – Chelsea Cook, Edmonton, Alberta
    • 2022 – Graham Watts, Edmonton, Alberta
    • 2022 – Hans Fransson, Hamilton, Ontario
    • 2022 – Julianna Fish, Calgary, Alberta
    • 2022 – Mark Fish, Calgary, Alberta
    • 2022 – Tyler Clark, Edmonton, Alberta
    • 2020 – Bradley Wells, Wauwatosa, Wisconsin
    • 2020 – Douglas Schumacher, Roseville, Minnesota
    • 2020 – Fiona Ortiz, Sault Ste. Marie, Ontario
    • 2020 – Hilary Garrett, Bend, Oregon
    • 2020 – Jeffrey Greenwood, Minneapolis, Minnesota
    • 2020 – John Wilkie from Penticton, British Columbia
    • 2020 – Lori Steinbach, Cedarburg, Wisconsin
    • 2020 – Mary Beth Kalmeyer, Leadville, Colorado
    • 2020 – Mike Miller, Philippi, West Virginia
    • 2020 – Pat Pearce, Vernon, British Columbia
    • 2020 – Sara Wells, Wauwatosa, Wisconsin
    • 2020 – Tim Antill, Prince George, British Columbia
    • 2019 – Chandra Sutherland, Fort McMurray, Alberta
    • 2019 – Douglas Holtan, Mercer Island, Washington
    • 2019 – Jeremy Gaudet, Saskatoon, Saskatchewan
    • 2019 – Marcus Eyre, Calgary, Alberta
    • 2019 – Rita Robinson, Slave Lake, Alberta
    • 2019 – Shelaine Bateman, Drayton Valley, Alberta
    • 2019 – Ted Gaudet, Saskatoon, Saskatchewan
    • 2018 – Andy Campbell, Drayton Valley, Alberta
    • 2018 – Brooke Campbell, Calgary, Alberta
    • 2018 – James Gantz, Dubuque, Iowa
    • 2018 – Kenton Johnson, St. Paul, Minnesota
    • 2018 – Lester Lind, Philippi, West Virginia
    • 2018 – Michael Deeds, Boulder, Colorado
    • 2018 – Michael Hekkers, Juneau, Alaska
    • 2018 – Sam Schlieder, Spokane, Washington
    • 2018 – Scott Kurytnik, Prince Albert, Saskatchewan
    • 2018 – Stephen Swanson, Salt Lake City, Utah

    Haakon Haakonsson Award - 2011 to 2017

    • 2017 – Brian Larson, Park River, North Dakota
    • 2017 – Brian Ouellette, Colonsay, Saskatchewan
    • 2017 – David Wagner, Park City, Utah
    • 2017 – Deborah Wagner, Park City, Utah
    • 2017 – Donald Quinn, Leadville, Colorado
    • 2017 – Gunnar Unneland, Edmonds, Washington
    • 2017 – Ian Leighton, Burnaby, British Columbia
    • 2017 – Mark Helgeson, Park River, North Dakota
    • 2017 – Norm Vaughan, Calgary, Alberta
    • 2017 – Priscilla Craven, Boulder, Colorado
    • 2017 – Steve Recca, Colorado, Springs Colorado
    • 2017 – Tom Jones, Calgary, Alberta
    • 2016 – Jens Stemo, Calgary, Alberta
    • 2016 – Patrick McKenna, Calgary, Alberta
    • 2016 – Victor Anderson, Regina, Saskatchewan
    • 2015 – Andrew Madej, Hinton, Alberta
    • 2015 – Curtiss McLeod, Sherwood Park, Alberta
    • 2015 – Kaare Magne Losnegard, Fagernes, Norway
    • 2015 – William Vu, Hinton, Alberta
    • 2014 – Bill Beaudoin, Calgary, Alberta
    • 2014 – Doug Townson, Yellowknife, Northwest Territories
    • 2014 – Greg Littlefair, Yellowknife, Northwest Territories
    • 2014 – Gregory Stirling, Calgary, Alberta
    • 2014 – Lorraine Seale, Yellowknife, Northwest Territories
    • 2014 – Paul Guy, Yellowknife, Northwest Territories
    • 2014 – Sharon Bjornson, Boise, Idaho
    • 2013 – Dean Albrecht, St. Albert, Alberta
    • 2013 – Hal Stanley, Bozeman, Montana
    • 2013 – James Felty, Bremerton, Washington
    • 2013 – Jan Fredrik Aaroe, Calgary, Alberta
    • 2013 – Jennifer Ziegler, Jackson, Wyoming
    • 2013 – Jon Arne Enevoldson, Oslo, Norway
    • 2013 – Joseph Milne, Duffield, Alberta
    • 2013 – Kevin Lemmerich, Humboldt, Saskatchewan
    • 2013 – Laurie Weiman, Regina, Saskatchewan
    • 2013 – Phil Dunn, Spruce Grove, Alberta
    • 2013 – Todd Cedarholm, Jackson, Wyoming
    • 2012 – Chris Wilberg, North Vancouver, British Columbia
    • 2012 – Dan Faber, Edmonton, Alberta
    • 2012 – Harold Climenhaga, Edmonton, Alberta
    • 2012 – Hugh Phillips, Edmonton, Alberta
    • 2012 – Jerome Coffey, Bozeman, Montana
    • 2012 – John Plaice, Kingsford, Australia
    • 2012 – Ken Myhre, Calgary, Alberta
    • 2012 – Monique Wilberg, North Vancouver, British Columbia
    • 2012 – Peter Ondrus, Edmonton, Alberta
    • 2012 – Robert Stroheker, Salida, Colorado
    • 2012 – Tyler Mosher, Whistler, British Columbia
    • 2011 – Ben Toane, Edmonton, Alberta
    • 2011 – Christopher Carani, Highland, Park Illinois
    • 2011 – Connie Johnson, Calgary, Alberta
    • 2011 – Daniel Leider, Ringle, Wisconsin
    • 2011 – Lynette Carani, Highland, Park Illinois
    • 2011 – Nancy Caviet, Dokkum, Netherlands
    • 2011 – Robert McConnohie, Belgium, Wisconsin
    • 2011 – William Poull, Brookfield, Wisconsin

    Haakon Haakonsson Award - 2005 to 2010

    • 2010 – Bas Delaney, St. Albert, Alberta
    • 2010 – Bryce Dreeszen, Interlochen, Michigan
    • 2010 – Chris Algeo, Calgary, Alberta
    • 2010 – Chris Power, Edmonton, Alberta
    • 2010 – Connie Meek, Hayward, Wisconsin
    • 2010 – Eihel Morse, Hayward, Wisconsin
    • 2010 – Ellis York, Clinton, Wisconsin
    • 2010 – Ian Duncan, Madison, Wisconsin
    • 2010 – Jon Amundson, Calgary, Alberta
    • 2010 – Katherine Armitage, Calgary, Alberta
    • 2010 – Ken Hill, Calgary, Alberta
    • 2010 – Ken Rice, Edmonton, Alberta
    • 2010 – Patrick McLellan, Calgary, Alberta
    • 2010 – Robert Bergum, Hayward, Wisconsin
    • 2010 – William John Olson, Hayward, Wisconsin
    • 2009 – Christina Johnson, Calgary, Alberta
    • 2009 – Ian Daffern, Calgary, Alberta
    • 2009 – John Addicott, Calgary, Alberta
    • 2009 – Ken Johnson, Calgary, Alberta
    • 2009 – Marc Champagne, Whitehorse, Yukon Territory
    • 2009 – Mark Duperreault, Calgary, Alberta
    • 2009 – Mark Serediak, Edmonton, Alberta
    • 2009 – Nancy Serediak, Edmonton, Alberta
    • 2009 – Norry Kaler, Halifax, Nova Scotia
    • 2009 – Peter Hoffman, Waterloo, Ontario
    • 2009 – Sean Huggins-Chan, Calgary, Alberta
    • 2008 – Frank Gibson, Edmonton, Alberta
    • 2007 – Alan Ritchie, Chelsea, Quebec
    • 2007 – Carl Johnson, Ontario, New York
    • 2007 – Catherine Campbell, Orangeville, Ontario
    • 2007 – Doug Bear, Kamsack, Saskatchewan
    • 2007 – Douglas Read, Carnelian Bay, California
    • 2007 – Erik Grimm, Rochester, New York
    • 2007 – Glenda Hanna, Edmonton, Alberta
    • 2007 – John Kotar, Eau Claire, Wisconsin
    • 2007 – Kaasa Stein, Trondheim, Norway
    • 2007 – Ken McNeil, Camrose, Alberta
    • 2007 – Lloyd Hornland, St. Albert, Alberta
    • 2007 – Mark Specht, Sherwood, Wisconsin
    • 2007 – Marvin Franson, Eau Claire, Wisconsin
    • 2007 – Philip Mees, Edmonton, Alberta
    • 2007 – Ron Bergin, Cable, Wisconsin
    • 2007 – Warren Popick, Yorkton, Saskatchewan
    • 2005 – Barry Mang, Regina, Saskatchewan
    • 2005 – Craig Francis, Regina, Saskatchewan
    • 2005 – Darlene Quinn, Cloquet, Minnesota
    • 2005 – Elizabeth Wagner, White Bear Lake, Minnesota
    • 2005 – Eric Schneider, Calgary, Alberta
    • 2005 – Grant McLeod, Indian Head, Saskatchewan
    • 2005 – Greg Fangel, White Bear Lake, Minnesota
    • 2005 – Hal Herbison, Regina, Saskatchewan
    • 2005 – Harry Ulmer, Calgary, Alberta
    • 2005 – Robert Ashton, Calgary, Alberta
    • 2005 – Silvia Stettler, Canmore, Alberta
    • 2005 – Tom Rowe, Livingston, Montana

    Haakon Haakonsson Award - 1991 to 2004

    • 2004 – Chi Melville, Alta, Wyoming
    • 2003 – Einar Viddal, Edmonton, Alberta
    • 2003 – Joanne Schmitz, Walla Walla, Washington
    • 2003 – Scott Campbell, Hammonds Plains, Nova Scotia
    • 2002 – Berit Kuykendall, Boise, Idaho
    • 2002 – Dave Filipchuk, Calgary, Alberta
    • 2002 – Glen Hornland, Edmonton, Alberta
    • 2002 – Julian Coward, Edmonton, Alberta
    • 2002 – Michael Larson, Rexburg, Idaho
    • 2002 – Patrice Yancey, Boise, Idaho
    • 2002 – Richard Knowles, Haines, Alaska
    • 2002 – Robb Hornland, Edmonton, Alberta
    • 2002 – Terry Slemko, Onoway, Alberta
    • 2000 – Cliff Morrison, Fort Saskatchewan, Alberta
    • 2000 – Irvin Servold, Devon, Alberta
    • 2000 – John Davina, Kelowna, British Columbia
    • 2000 – John Toonen, Devon, Alberta
    • 2000 – Kirk Loberg, Edmonton, Alberta
    • 1999 – Arne Stefferud, Maplewood, Minnesota
    • 1999 – Dale Tuck, Grande Cache, Alberta
    • 1999 – Deanna Wilkins, Maple Grove, Minnesota
    • 1999 – Ellen Bartholomew, Portland, Oregon
    • 1999 – Frank Dennis, St. Paul, Minnesota
    • 1999 – Frank Haley, Edmonton, Alberta
    • 1999 – Gary Fichter, Park City, Utah
    • 1999 – Michael Anderson, Duluth, Minnesota
    • 1999 – Michael Babbit, Portland, Oregon
    • 1999 – Nancy Fichter, Park City, Utah
    • 1998 – Cathy Schreiner, Edmonton, Alberta
    • 1998 – Francis Noel, St. Albert, Alberta
    • 1998 – John Rintoul, Edmonton, Alberta
    • 1998 – Paul Bailey, Grande Cache, Alberta
    • 1998 – Robert Buschman, Portland, Oregon
    • 1997 – Bob Gross, Park City, Utah
    • 1997 – David Blais, Fort Saskatchewan, Alberta
    • 1997 – Mike Bogar, Milwaukie, Oregon
    • 1997 – Pierre Harvey, St. Ferreol, Quebec
    • 1997 – William Chester, Tunbridge, Vermont
    • 1996 – Brian Abear, Revelstoke, British Columbia
    • 1996 – Jerome Bier, Portland, Oregon
    • 1994 – Carl Covello, Edmonton, Alberta
    • 1994 – Herbert Riese, Edmonton, Alberta
    • 1992 – John van Wees, Calgary, Alberta
    • 1992 – Olve Punsvik, Kelowna, British Columbia
    • 1991 – Brian Peters, Edmonton, Alberta
    • 1991 – John Deppman, Middleburry, Vermont
    • 1991 – Lothar Zeiselmeier, Bavaria

    Founders and Builders

    • 2024 – Jean Funk (Builder) 
    • 2024 – Pete Kershaw (Builder)
    • 2023 – Roberta Hyland (Builder)
    • 2023 – Randy & Ann Stebner (Builders)
    • 2023 – Monica Wartenberg (Builder)
    • 2023 – Jim Black (Founder)
    • 2023 – Cathy Schreiner (Founder)
    • 2022 – Greg Elzinga (Builder)
    • 2021 – Karen van der Meer (Builder)
    • 2020 – Cam McGregor (Builder)
    • 2019 – Mary Coutts (Builder)
    • 2017 – Brian Lucas (Founder & Builder)
    • 2017 – Rod Jaeger (Builder)
    • 2017 – Rob Faulds (Builder)
    • 2016 – Kaare Askildt (Founder)
    • 2016 – Ukrainian Cultural Heritage Village (Builders)
    • 2015 – Cathy Gale (Builder)
    • 2015 – Herbert Gale (Builder)
    • 2015 – John Laarhuis (Builder)
    • 2015 – Cooking Lake-Blackfoot Provincial Recreation Area (Builders)
    • 2014 – Doug Kelker (Founder & Builder)
    • 2013 – Brian Peters (Founder)

    Current Red Bib Holders

    • Phil Dunn
    • Andy Lamb
    • Paul Zimmerman

    Ole Hovind Recipients

    • 2024 – Mike Stern
    • 2023 – Nick Lees
    • 2022 – George Foxcroft (in memoriam)
    • 2021 – Doug Wiens
    • 2020 – Brian Lucas
    • 2019 – Allan Mayer
    • 2018 – Jackson Tomas Finley (in memoriam)
    • 2017 – Don Mallon
    • 2016 – Ana Lucas Osma
    • 2015 – John Addicott
    • 2014 – Bill van der Meer
    • 2013 – Evelyn Henke
    • 2012 – Paul Zimmermann
    • 2011 – Cathy Schreiner
    • 2010 – Frank Haley
    • 2009 – Roger Tetrault
    • 2008 – Ed Whitelock
    • 2007 Red Bibs – Phil Dunn
    • 2007 Red Bibs – Klaus Huckfeldt
    • 2007 Red Bibs – Georg Kriegel
    • 2007 Red Bibs – Andy Lamb
    • 2007 Red Bibs – Gerald Streefkerk
    • 2007 Red Bibs – Paul Zimmermann
    • 2005 – Ken Sloman
    • 2004 – Glenda Hanna
    • 2003 – J. Yardley Jones
    • 2002 – John Farley
    • 2000 – John Toonen
    • 2000 – Einar Viddal
    • 1999 – Irvin Servold
    • 1998 – Phil Dunn
    • 1998 – Harry Cordellos
    • 1998 – Doug Kelker
    • 1997 – Coco Barnet
    • 1996 – Marlene Kurt
    • 1995 – Don Linke
    • 1994 – Bill Burgess
    • 1993 – Phil Dunn
    • 1992 – Karen van der Meer
    • 1991 – Carl Covello
    • 1991 – J. Yardley Jones
    • 1990 – Les Finch
    • 1989 – Georg Kriegel
    • 1988 – James Erickson
    • 1986 – Art Jackson
    • 1985 – Jim Archer

    John Toonen Memorial Award

    • 2023 Karen van der Meer; Edmonton, AB Oldest Female Finisher; 55 km Birkie Lite – 70-79 age class
    • 2022 Klaus Hufkfeldt; Edmonton, AB Oldest Male Finisher; 55 km Birkie Lite – 80+ age class
    • 2020 Gail Andrew; Sherwood Park, AB Oldest Female Finisher; 55 km Birkie Lite – 70-79 age class
    • 2018 Gerald Streefkerk; Parkland County, AB Senior; 55 km Birkie Lite – Red Bib Skier
    • 2017 Gunnar Unneland; Edmonds, Washington Oldest Male Finisher; 55 km Birkie Lite – 80+ age class
    • 2015 Tone Moberg; Oslo, Norway Oldest Female Finisher; 55 km Birkie Lite – 60-69 age class
    • 2014 Fred Wall; Jasper, AB Oldest Male Finisher; 55 km Birkie with Pack – 70-79 age class
    • 2013 Klaus Huckfeldt; Edmonton, AB Senior Red Bib Skier; 55 km Birkebeiner – 70-79 age class
    • 2012 Karen van der Meer; Edmonton, AB Oldest Female Finisher; 55 km Birkebeiner with Pack – 60-69 age class
    • 2011 Bill Pearce; Edmonton, AB Oldest Male Finisher; 55 km Birkie Lite – 70-79 age class,
    • 2010 Bridie Ford; Stettler, AB Oldest Female Finisher; 55 km Birkie Lite – 60-69 age class
    • 2009 David Parker; Edmonton, AB Sweep (last finisher across the line); 55 km distance – 60-69 age class
    • 2007 Ciara Bailey; Grande Cache, AB Youngest finisher; 55 km distance – Age 13
    • 2005 Diane Antoniuk; Bragg Creek, AB Oldest Female finisher; 55 km Birkebeiner with Pack – 50-59 age class
    • 2004 Irvin Servold; Devon, AB +70 Age winner; 55 km Birkebeiner with Pack – 70+ age class
    • 2003 Roxie Neale; Calgary, AB Oldest Female Skier; Mini Birkie 80+ age class
    • 2002 Frank Haley ; Edmonton, AB Oldest Skier to Finish; 55 km distance – + 77 years

    Kankkunen Cup

    • 2023 – Heinz Zadler; Edmonton, Alberta; 13 km Global Edmonton Mini Birkie – 83 Years Old
    • 2022 – Angelika Ouellette; Colonsay, Saskatchewan; 13 km Global Edmonton Mini Birkie – 72 Years Old
    • 2020 – Frank Haley; Edmonton, Alberta; 4 or 8 km Imperial Oil Birkie Fun Ski – 95 Years Old

    Most KM Group Award

    • 2023 – Edmonton Nordic Ski Club
    • 2022 – Edmonton Nordic Ski Club
    • 2021 – Ski-anderthals
    • 2020 – AIMCo
    • 1999 to 2019 – Hiatus
    • 1998 – Dow Snow Shufflers
    • 1997 – Dow Snow Shufflers
    • 1995 – Dow Snow Shufflers
    • 1993 – Dow Chemical
    • 1992 – Dow Chemical
    • 1991 – Alberta Association of Landscape Architects
    • 1990 – Sunlife
    • 1989 – Edmonton Journal